Jak překonat mořskou nemoc
- 2. 4. 2024
- 131x
Loď. Někteří cestovatelé si ji jen představí a už se jim dělá špatně. Jsou ale místa, kam se jinak než po moři nedostanete – například thajský ostrov Ko Phi Phi nebo pláž s pašeráckým vrakem na řeckém ostrově Zakhyntos. Držte se našeho desatera a snížíte riziko mořské nemoci na minimum!
1. SPÁNEK
Před plavbou si dopřejte alespoň sedmihodinový spánek. Statistika mluví jasně – mořská nemoc útočí mnohem častěji na unavené cestovatele.
2. JÍDLO
Zapomeňte na těžká, mastná a kořeněná jídla. Když se houpete na moři, žaludek plný vajíček, párků, a slaniny je tím posledním, co vám pomůže. Před plavbou dejte přednost lehkému jídlu, ideální jsou jablka, banány, cereálie a celozrnné pečivo.
3. PITÍ
Dodržujte pitný režim, nejlepším nápojem je neperlivá voda. Naopak se vyvarujte alkoholu, který jednak dehydratuje a navíc zvyšuje riziko mořské nemoci.
4. ČERSTVÝ VZDUCH
Lepší je sedět na čerstvém vzduchu než uvnitř lodi. Vnímejte osvěžující větřík a dejte se do řeči s ostatními cestujícími. Vyvarujte se pobytu na přímém slunci.
5. STRATEGICKÉ MÍSTO
Není žádným tajemstvím, že nejvíc to houpe na přídi a na zádi. Zvolte proto místo, které se nachází uprostřed lodi. Pokud máte s nevolností časté problémy, poraďte se třeba i s kapitánem, které místo by vám doporučil.
6. ZAVŘETE OČI
Mořskou nemoc má na svědomí zmatený mozek, který dostává rozdílné signály od očí a vnitřního ucha. Zatímco oči při pohledu do kabiny pohyb lodi nevnímají, vnitřní ucho si ho uvědomuje. Zavřete oči a mozek tak bude přijímat jen signál od vnitřního ucha.
7. NEČTĚTE SI
Pokud se vám na lodi dělá špatně, rozhodně si při plavbě nečtěte. Není nic horšího než na houpající se lodi pozorovat upřeně jeden bod. Ze stejného důvodu odložte psaní SMSek, pohledů nebo cestovního deníku.
8. PRVNÍ POMOC
Jakmile se vám udělá špatně, snažte se s mořskou nemocí bojovat. Nejhorší je zůstat sedět na místě a nevolnosti se poddat. Zkuste se jít projít, protáhněte se, zacvičte si.
9. ZÁZVOR TO JISTÍ
Zázvor je populárním přípravkem proti nevolnosti. Zklidní podrážděný žaludek a nemá žádné vedlejší účinky. K dostání je i v tabletách. Pokud nemáte po ruce zázvor, vyzkoušejte kolu, která má velmi podobné účinky.
10. TABLETY
Řešením jsou také tablety proti mořské nemoci. Myslete ale na to, že tablety musíte zapít minimálně půl hodiny před začátkem plavby. Užívání tablet proti mořské nemoci zkonzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.