Bezva portál
Hledání
Přidat firmu
Tipy na cestování po Asii, Africe, a Jižní Americe

Tipy na cestování po Asii, Africe, a Jižní Americe

Keňa, Thajsko, Sri Lanka, Peru, Brazílie… Většina z nás si představí azurové moře, bílý písek, nakloněné palmy a čerstvé tropické ovoce. Jen zkušení cestovatelé si ale uvědomí také rizika, která jsou s poznáváním exotických zemí spojená. Přinášíme vám deset tipů na bezpečné cestování po Asii, Africe a Jižní Americe.

1. Okopírujte si doklady

První bezpečností opatření vás čeká ještě před odletem. Okopírujte si pasletenky, potvrzení o zdravotním pojištění do zahraničí a očkovací průkaz. To vše pro případ, že doklady ztratíte nebo vám je někdo ukradne. Doklady doporučujeme také oskenovat a poslat si na email, abyste bez nich nezůstali ani v případě, že přijdete jak o originály tak o kopie.

2. Rozdělte si peníze

Peníze nikdy nenoste na jednom místě, ale rozdělte si je do několika balíčků, které dáte na různá místa. Třeba do kapsičky na krk, kterou můžete schovat i s penězi pod tričko. Kromě hotovosti se kapsička hodí také na doklady a kartičku s těmi nejdůležitějšími kontakty – policie, záchranná služba, česká ambasáda, hotel…

3. Pořiďte si zámečky

Ať už plánujete putovat z místa na místo nebo budete mít zavazadla po celou dobu dovolené na hotelu, určitě využijete visací zámečky. Použít se dají na kufr, krosnu i batoh a odradí nejen kapsáře. Tím nejdůležitějším pravidlem je ale nosit všechny cennosti neustále u sebe.

4. Buďte v kontaktu s blízkými v ČR

Domluvte si s rodinou nebo s přáteli v ČR konkrétní čas a každý den ve stejnou hodinu posílejte domů zprávu, kde přesně se nacházíte a kam máte namířeno. Zpráva vaše blízké určitě potěší a vězte, že jsou oblasti, kde vám podobné opatření může zachránit život.

5. Pozor na kapsáře

Na kapsáře si musíte dát pozor stejně tak na Sri Lance jako v Praze. Snažte se na sebe ale zbytečně neupozorňovat – ať už výstředním oblečením nebo drahým fotoaparátem. A zejména v Asii dávejte pozor na zloděje na motorkách, kteří projíždí kolem turistů a loupí vše, co se jim dostane pod ruce.

6. Když padne tma

Zatímco thajský Bangkok je po setmění plný života, do keňského Nairobi by se na večerní procházku vydal jen sebevrah. Jsou místa, kde se po setmění nevyplatí vycházet z hotelu. Než se vydáte večer do ulic, ověřte si, jestli je to bezpečné.

7. Pijte jen balenou vodu

Ve většině zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky je voda z kohoutku vhodná nanejvýš na mytí rukou. Proto je důležité mít u sebe neustále zásobu pitné vody, kterou budete používat například i na čištění zubů nebo na mytí ovoce. V některých oblastech se raději vyhněte i ledu v pití nebo tepelně neupravené zelenině, která je omytá vodou z kohoutku.

8. Nepodceňujte zdravotní rizika

Dva tři měsíce před odjezdem začněte zjišťovat, jaké nemoci řádí ve vámi vybrané destinaci. Do některých zemí budete potřebovat až několikero různých očkování a pravděpodobně do všech zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky perfektně vybavenou lékárnu.

9. Oblékání není jen otázkou vkusu

Než zavazadlo naplníte šortkami, minisukněmi a tílky s výstřihy, zjistěte si něco o oblékání ve vaší cílové destinaci. Jsou země, kde můžete příliš výstředním oblečením pohoršovat nebo na sebe zbytečně upozorňovat. Pokud například cestujete do malarických oblastí, nezapomeňte na lehké oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Večer vás budou chránit před komáry a přes den před sluníčkem.

10. Kulturní šok

Seznamte se s místní kulturou a s místními zvyky, vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem. Může jít i o takové maličkosti jako přezouvání v Thajsku nebo fotografování v Africe – než si v Africe někoho vyfotíte, nejprve ho slušně požádejte o svolení. Mohlo by se totiž stát, že mu stisknutím spouště ukradnete duši…

Kategorie : Články

Něco o mně

Vladimír Pilný


Jsem nadšený cestovatel a dobrodruh, který se vydává za hranice a hledá nové zážitky. Moje vášeň pro cestování a objevování mě přivedla k psaní článků o cestování, zážitcích a akční dovolené. V mých článcích se můžete nechat inspirovat pro své další dovolené a objevování světa. S přesvědčením, že neexistuje lepší způsob, jak poznat svět, než cestováním, vám přinesu nejen cenné tipy a doporučení, ale také zajímavé příběhy a dobrodružné zážitky ze svých vlastních cest. Moje vášeň a zkušenosti z cestování se promítají do každého mého slova a díky tomu vás zavedu do neznámých, ale fascinujících koutů světa. Připojte se ke mně na cestě poznáváním a objevte se mnou nové cestovatelské horizonty.


Vladimír Pilný