Bezva portál
Hledání
Přidat firmu
Cestování letadlem: Co nesmím mít v příručním zavazadle?

Cestování letadlem: Co nesmím mít v příručním zavazadle?

Mnoho z nás používá příruční zavazadla, abychom se vyhnuli placení poplatků za odbavená zavazadla, zabránili ztrátě zavazadel nebo jednoduše poskytli pohodlí a zábavu na palubě. Pamatujte však, že existují zvláštní pravidla pro to, co není povoleno v příručním zavazadle letadla. Od zdánlivě samozřejmých předmětů, jako jsou meče, až po pochybnější nástroje, jako jsou nůžky, některé předměty jsou všeobecně zakázány, zatímco jiné čelí různým omezením. Čtěte dále a zjistěte, co přesně není v příručním letadle povoleno, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu u bezpečnosti nebo u nástupní brány.

Co není povoleno v příručním zavazadle: 10 nejčastějších věcí

Protože seznam toho, co není povoleno v příručním zavazadle je překvapivě dlouhý, je snazší je seskupit do některých obecných kategorií, které vám poskytnou dobrý přehled o typech věcí, které je třeba před balením zvážit.

Střelné zbraně

Snad nejrozšířenější kategorií zakázaných předmětů pro příruční zavazadla jsou střelné zbraně. Pokyny jsou zde jasné: Neexistují žádné střelné zbraně, které lze přinést do kabiny letadla jako příruční věci. 

Dokonce i hračky na hraní – včetně vodních pistolí a pistolí Nerf – jsou zakázány, stejně jako jakákoli hračka nebo předmět, který se podobá zbrani. Světlice, munice a střelný prach jsou také zakázány. Obecně se povoluje pouze příslušenství, jako jsou pouzdra na zbraně a puškohledy.

Hořlavé látky

Zatímco hořlavé látky mohou znít jako zjevně zakázané jako střelné zbraně pro příruční zavazadla do letadla, ve skutečnosti nejsou tak omezené. Hořlavé kapaliny jako butan, chlór a benzín jsou na palubě (a v odbavených zavazadlech) zakázány, stejně jako ohňostroje a výbušné hračky, jako jsou třesky a rozbušky. Některé zapalovače jsou však povoleny spolu s cigaretami a doutníky – i když je máte zakázáno kouřit kdekoli v letadle. Suché baterie, které spadají do této kategorie, jsou také povoleny v příručním zavazadle bez omezení množství, ale jejich svorky (konce baterie) musí být chráněny před kontaktem s jinými kovy.

Zdravotnický materiál

Na opačném konci spektra jsou zdravotnické potřeby téměř všeobecně povoleny v letadlech v příručních zavazadlech, a to je jedna z mála výjimek z jinak přísných omezení uvalených na tekutiny. Na palubu si dokonce můžete vzít lékařsky nezbytnou kyslíkovou nádrž, ale jako je tomu u většiny zdravotnických potřeb, očekává se, že je před kontrolou vyjmete z tašky a předložíte je při odbavení ke kontrole.

Sportovní vybavení

V letadlech je povoleno velké množství běžného sportovního vybavení jako příruční zavazadlo, ale ne všechno. I když vás možná překvapí, že poloostré předměty, jako jsou koňské ostruhy a svorky, jsou obecně povoleny, obecným pravidlem je, že cokoli ve tvaru zbraně (zejména palice) je zakázáno.

To zahrnuje vybavení jako baseballové a kriketové pálky, golfové hole, hokejové a lakrosové hole a dokonce i vycházkové hole.

I když pravděpodobně nebudete mít moc důvodů nosit s sebou kuželku, spadá to také pod zákaz sportovního vybavení, které by bylo možné použít k bití. Rybářské návnady jsou na palubě povoleny, pokud neobsahují velké háčky.

Při odbavení pracovník posoudí, zda je váš háček považován za velký či nikoliv. Takže je nejbezpečnější zabalit je do odbaveného zavazadla, pokud nechcete riskovat jeho ztrátu. Nejsou povoleny žádné zbraně bojových umění.

Campingové vybavení

Stejně jako sportovní vybavení je i většina campingového vybavení povolena v letadlech jako příruční zavazadlo, ale ne všechno. Spacáky, stany a dokonce i stanové tyče jsou povoleny, ale mějte na paměti, že mnohé z nich mohou porušovat omezení velikosti a kapacity vaší letecké společnosti, takže vám může být odepřen nástup na palubu, i když úspěšně projdete bezpečnostní kontrolou.

V mnoha případech je můžete v této situaci jednoduše zkontrolovat u brány, ale letecké společnosti nemusí tuto službu nabízet. Hroty do stanů nejsou povoleny, stejně jako sprej na medvědy, litinové nádobí nebo plynové kartuše jakékoli velikosti.

Domácí spotřebiče a pomůcky

Naprostá většina domácích spotřebičů projde bezpečnostní kontrolou, ale je důležité potvrdit, že vyhovují omezením velikosti vaší letecké společnosti, jinak s nimi nebudete moci nastoupit. Dokonce i mixéry jsou povoleny, pokud je odstraněna čepel, stejně jako věšáky, otvíráky na láhve a vývrtky bez čepele.

Dokud se vyhýbáte předmětům s částmi vyloučenými jinými směrnicemi, jako jsou čepele nebo příliš mnoho kapaliny, najít domácí spotřebič, který je zakázaný, je ve skutečnosti docela obtížné.

Nástroje

I když pracovníci letiště podnikají další kroky v tom, že některé specifické nástroje, které nemohou do letadla, jako příruční předměty, jako jsou kladiva, vrtačky a nastřelovací pistole, rozčlení do jednotlivých částí, rozhodnutí o většině nástrojů se skládají z jednoho velmi specifického pokynu. Pokud je nástroj menší než cca 20 cm, je to povoleno, pokud to nezakazuje jiný předpis, který se nevztahuje na nástroje (jako jsou pokyny pro čepel).

Vždy se tyto omezení týkají konkrétní přepravní společnosti. to je potřeba před odletem ověřit.

Ostré předměty

Ostré předměty jsou v příručních taškách obecně zakázány, takže toto je jedna z kategorií, kterým nejlépe porozumíte, když prozkoumáte výjimky. Nože (včetně kapesních), čepele, šavle, pilky a vrhací hvězdice jsou jasně mimo, ale můžete si vzít pinzetu, kleštičky na nehty, ořezávátka a zavírací špendlíky.

Pletací a háčkovací jehlice jsou také povoleny. 

Potraviny a nápoje

Protože všechny nápoje jsou tekutiny, musí se řídit objemovým pravidlem přepravní společnosti, že jsou obsaženy v nádobách o objemu100 ml, které se všechny musí vejít do jediného sáčku o velikosti čtvrt litru. Za předpokladu, že vaše nápoje splňují tyto objemové směrnice, jediným nápojem zakázaným přepravními společnostmi je alkohol, který má 70% alkoholu nebo vyšší.

Pevná jídla neobsahující žádné tekuté nebo krémové prvky jsou na palubě povoleny jako příruční věci, ale dejte si pozor na čerstvé ovoce a zeleninu, které mohou být při cestování do určitých destinací omezeny kvůli riziku šíření invazních škůdců.

Poznámka k alkoholu

Možná jste viděli cestovatelské triky o tom, že si vezmete na palubu miniaturní lahve s alkoholem, často nazývané lahve do letadla, abyste během letu neplatili za nápoje s vysokou cenou. Tyto lahve mají obvykle 50 ml a podléhají screeningu při odbavení, pokud jsou správně obsaženy v jiných tekutinách. Má to ale háček: Na palubě je nesmíte pít.

Předpisy obecně zakazují pití alkoholu na palubě letadla, pokud jej nepodává palubní personál, což znamená, že nemůžete pít vlastní alkohol. Představte si to jako každý jiný bar – musíte si ho tam koupit, abyste ho tam mohli pít.

Letecké společnosti mohou vytvořit další omezení, která neporušují vládní nařízení. Mezinárodní letecké společnosti mohou mít jiné pokyny, takže je užitečné před balením zkontrolovat konkrétní pokyny letecké společnosti pro příruční zavazadla .

TIP: Pokud Vás cestování zajímá více, podívejte se na další tipy od Skutecnost.cz

Často se ptáte

Můžete si vzít zapalovače do letadla?

Jednorázové zapalovače a jakékoli zapalovače, které obsahují hořlavý plyn absorbovaný ve výstelce, jsou povoleny ve vaší příruční tašce, ale přepravní společnosti je omezují na jeden na osobu. Nejen, že jsou povoleny, ale pokud je vaše zavazadlo zkontrolováno u brány z důvodu prostorových omezení nebo z jakéhokoli jiného důvodu, budete ve skutečnosti muset zapalovač z tašky vyjmout a vzít s sebou na palubu.

Můžete si vzít holicí strojek do letadla?

Jednorázové holicí strojky a elektrické holicí strojky jsou povoleny v letadlech v příručních taškách, ale žiletky a jiné břity nikoli. Kterékoli z nich můžete stále zabalit do příruční tašky, ale musí být bezpečně zabaleny, aby se manipulátoři se zavazadly a inspektoři nezranili při přepravě nebo kontrole vašich věcí.

Kolik tekutin si můžete vzít do letadla?

Pro příruční zavazadla musí být tekutiny přepravovány v nádobách o objemu 100 ml a všechny se musí vejít do jednoho sáčku o velikosti čtvrt litru. Všimněte si, že toto je vodítko pro nádoby, a ne ve skutečnosti vodítko pro kapaliny, což je důvod, proč by například 60 ml vody nemohly projít do 355 ml láhve, která je jinak většinou prázdná, například. Větší nádoby lze zabalit do odbaveného zavazadla.

Můžete si vzít parfém do letadla?

Stejně jako ostatní tekutiny si můžete vzít parfémy na palubu letadla v příruční tašce, ale láhev musí splňovat pravidlo o objemu 100 ml. Naštěstí má většina standardních lahví parfémů přesně 100 ml, což je činí příručními schválenými normami. Aerosolové kolínské podléhají přísnějším předpisům v odbavených zavazadlech, ale dodržují standardní regulaci objemu kapalin v příručním zavazadle.

Kategorie : Články

Něco o mně

Vladimír Pilný


Jsem nadšený cestovatel a dobrodruh, který se vydává za hranice a hledá nové zážitky. Moje vášeň pro cestování a objevování mě přivedla k psaní článků o cestování, zážitcích a akční dovolené. V mých článcích se můžete nechat inspirovat pro své další dovolené a objevování světa. S přesvědčením, že neexistuje lepší způsob, jak poznat svět, než cestováním, vám přinesu nejen cenné tipy a doporučení, ale také zajímavé příběhy a dobrodružné zážitky ze svých vlastních cest. Moje vášeň a zkušenosti z cestování se promítají do každého mého slova a díky tomu vás zavedu do neznámých, ale fascinujících koutů světa. Připojte se ke mně na cestě poznáváním a objevte se mnou nové cestovatelské horizonty.


Vladimír Pilný