Bezva portál
Hledání
Přidat firmu
Jak překonat jazykové bariéry

Jak překonat jazykové bariéry

Umíte anglicky, francouzsky a německy, ale v Indonésii si ani neobjednáte večeři? V některých zemích je vám zkrátka znalost světových jazyků k ničemu. A to i v tak populárních destinacích, jakou je například Thajsko. Přinášíme vám šest tipů, jak se dorozumět, když vám nikdo nerozumí!

1. ZÁKLADNÍ SLOVÍČKA

Ještě před cestou se naučte základní slovíčka v jazyce místních. Nejen že každého potěší, když se snažíte mluvit jeho jazykem, ale hlavně ušetříte spousty času a nervů. Naučte se jak pozdravit, poprosit, poděkovat, volat o pomoc, zeptat se na cestu…

2. CHYTRÁ KARTIČKA

Požádejte místního, který ovládá některý ze světových jazyků, aby vám napsal na kartičku několik užitečných vět v místním jazyce. Připravte si ještě před cestou věty, které si necháte přeložit: Potřebuji doktora. Jak se dostanu na nádraží? Kde je nejbližší restaurace? Máte volné pokoje? Kolik to stojí?

3. PAPÍR A TUŽKA TO JISTÍ

V autobuse, ve vlaku, ale ani v taxíku nepřeceňujte vaši výslovnost v cizím jazyce a napište řidiči jméno cílové destinace na kousek papíru. Nestane se vám tak, že skončíte na druhé straně města nebo země, než jste chtěli.

4. HEZKY ČESKY

Pokud zjistíte, že místní neumí ani slovo anglicky, nemá cenu opakovat anglickou větu dokola a snažit se mluvit pomaleji a lépe artikulovat. Začněte mluvit česky – mimika i gesta jsou v mateřském jazyce přirozenější a je tak mnohem pravděpodobnější, že najdete s cizincem společnou řeč.

5. RUKAMA NOHAMA

Vzpomeňte si, jak jste jako malí hráli s kamarády pantomimu. V zemi, kde vám nerozumí, je pantomima často jediným možným způsobem, jak se dorozumět. Zapojte fantazii a domluvte se rukama nohama.

6. POZOR NA KULTURNÍ ROZDÍLY

Než začnete používat jednotlivá gesta, zjistěte si, jestli je místní chápou stejně jako vy. Tak například zdvižený palec nemusí symbolizovat jen vítězství. Italové v něm vidí jedničku, Japonci pětku a v Řecku má podobný význam jako u nás zdvižený prostředníček…

Kategorie : Články

Něco o mně

Vladimír Pilný


Jsem nadšený cestovatel a dobrodruh, který se vydává za hranice a hledá nové zážitky. Moje vášeň pro cestování a objevování mě přivedla k psaní článků o cestování, zážitcích a akční dovolené. V mých článcích se můžete nechat inspirovat pro své další dovolené a objevování světa. S přesvědčením, že neexistuje lepší způsob, jak poznat svět, než cestováním, vám přinesu nejen cenné tipy a doporučení, ale také zajímavé příběhy a dobrodružné zážitky ze svých vlastních cest. Moje vášeň a zkušenosti z cestování se promítají do každého mého slova a díky tomu vás zavedu do neznámých, ale fascinujících koutů světa. Připojte se ke mně na cestě poznáváním a objevte se mnou nové cestovatelské horizonty.


Vladimír Pilný