Bezva portál
Hledání
Přidat firmu
Jak snížit spotřebu při cestování autem

Jak snížit spotřebu při cestování autem

Není pochyb o tom, že styl jízdy a údržba vozidla může ušetřit až několik litrů paliva na sto kilometrů. Namítáte, že nějaký ten litr je stejně jedno? Tak například při cestě Evropou nebo jen na cestě do Chorvatska vás bude při dnešních cenách benzinu „nějaký ten litr“ stát i pár tisíc navíc. A úplně zbytečně! Přečtěte si naše tipy na hospodárnou jízdu a za ušetřené peníze si dovolenou třeba prodlužte.

1. RYCHLOST

Nejúspornější je udržování stálé rychlosti bez výrazného brzdění či akcelerace. Rychlé rozjezdy z křižovatek nebo nervózní přidávání a brzdění na dálnici se na vaší spotřebě promítnou nejvíce. Optimální rychlost pro minimální spotřebu se pohybuje okolo 80 až 90 km/h. Až budete příště zase závodit abyste na svahu byli o 10 minut dřív, vzpomeňte si, že u běžného automobilu je rozdíl mezi 120 km/h a 140 km/h zhruba 2 až 4 l/100km.

2. PŘEDVÍDAVOST

Dostatečnou předvídavostí pravděpodobně ukrojíte největší část z celkové spotřeby. Klíčem k předvídavosti je vyvarovat se takzvané „brzda-plyn“ jízdy a co nejlépe využívat setrvačnosti vozu.

Do křižovatek dojíždějte pomaleji –  pokud zdálky vidíte zelenou, většinou zbytečně přidáte a vzápětí brzdíte. Pokud jedete z kopce do kopce, nemá smysl úpěnlivě brzdit a hned zase přidávat. Dojíždíte-li kolonu pomalu jedoucích aut nebo nákladní vozidlo, sundejte nohu z plynu a dojeďte setrvačností.

3. MOTOR A ŘAZENÍ

Na volnoběh spotřebuje motor 1 až3 litry paliva za hodinu. Při delším čekání, například na železničním přejezdu, u nájezdu na trajekt nebo na parkovišti u obchodu, se vyplatí motor vypínat. Řaďte včas a nevyhánějte motor zbytečně do vysokých otáček. Druhý stupeň zařaďte co nejdříve, jednička je určena pouze pro rozjezd, proto je kratší a otáčky rychle stoupají. Při jízdě z kopce nevyřazujte, ale raději zařaďte co nejvyšší rychlostní stupeň.

4. TLAK V PNEUMATIKÁCH

Před cestou zkontrolujte tlak v pneumatikách. Kromě toho, že špatně nahuštěné pneumatiky celkově zhoršují vlastnosti vozu, podhuštěné pneumatiky zvyšují valivý odpor a spotřeba může narůst až o 0,5l/100km.

5. ZBYTEČNOSTI UVNITŘ A ZVENČÍ AUTA

Zatížení vašeho vozu a aerodynamický odpor mohou s přehledem zvýšit spotřebu o několik litrů na sto kilometrů. Zamyslete se proto nad tím, co všechno s sebou vezete. To, že se věci do vozu vejdou, ještě neznamená, že je potřebujete. Nosič na kola, box na lyže či zahrádka výrazně zvyšují aerodynamický odpor. Pokud je nutně nepotřebujete, sundejte je.

6. ELEKTRO A KLIMA

Veškerá elektřina automobilu je poháněná motorem. Radio, klimatizace, vyhřívání sedadel, navigace, telefon, mp3 přehrávač –  to vše zvyšuje spotřebu vašeho vozu. Co nepotřebujete, odpojte!

Kategorie : Články

Něco o mně

Vladimír Pilný


Jsem nadšený cestovatel a dobrodruh, který se vydává za hranice a hledá nové zážitky. Moje vášeň pro cestování a objevování mě přivedla k psaní článků o cestování, zážitcích a akční dovolené. V mých článcích se můžete nechat inspirovat pro své další dovolené a objevování světa. S přesvědčením, že neexistuje lepší způsob, jak poznat svět, než cestováním, vám přinesu nejen cenné tipy a doporučení, ale také zajímavé příběhy a dobrodružné zážitky ze svých vlastních cest. Moje vášeň a zkušenosti z cestování se promítají do každého mého slova a díky tomu vás zavedu do neznámých, ale fascinujících koutů světa. Připojte se ke mně na cestě poznáváním a objevte se mnou nové cestovatelské horizonty.


Vladimír Pilný