Bezva portál
Hledání
Přidat firmu
Jak překonat strach z létání

Jak překonat strach z létání

Každý šestý se bojí létat. Létání je přitom druhý nejbezpečnější způsob hromadné dopravy na světě, bezpečnější je už jen jízda výtahem. Zatímco účastníkem leteckého neštěstí se stane jeden člověk z jedenácti milionů, každý pětitisící se zabije v autě. Rizikovější než samotný let je tak jízda autem na letiště.

Strach z létání mají na svědomí nejrůznější fobie a jejich kombinace – strach z uzavřených prostor, z výšek, z lidí nebo z terorismu. Některé cestující děsí, že nemají situaci pod kontrolou. Přinášíme vám osm tipů na to, jak strach z létání překonat.

1. BUĎTE PŘIROZENÍ

Svůj strach neskrývejte. Mluvte o svém problému se spolucestujícími, svěřte se letuškám. Jednak se budete cítit mnohem lépe a navíc ostatní připravíte na možné komplikace spojené s aerofobií.

2. HRAJTE SI S PŘEDSTAVAMI

Při turbulencích zavřete oči a představujte si, že jedete v autě třeba po dálnici z Prahy do Brna. Stejně jako drncá auto, když jede po rozbité vozovce, klepe se letadlo, které prolétává turbulence. Je mnohem pravděpodobnější, že se na palubě otrávíte jídlem, než že turbulence způsobí pád letounu.

3. VYBERTE SI MÍSTA VEPŘEDU

Sedněte si co nejblíže k pilotní kabině. Turbulence jsou zpravidla menší v přední části letadla a na křídlech než na ocase. Věděli jste, že 99% zranění při turbulencích si způsobí sami pasažéři tím, že nejsou připoutaní?

4. BAVTE SE

Pusťte si film, čtěte si knížku, prolistujte palubní časopis, zahrajte si karty nebo si jen tak povídejte se spolucestujícími. Čas bude rychleji utíkat a navíc se přestanete soustředit na svůj strach.

5. ZKUSTE TERAPII

Strach z létání můžete překonat s psychologem. Pokud před sebou máte delší cestu nebo letíte sami, objednejte se na terapii. Zkusit můžete také nejrůznější kurzy, kde se dozvíte, jak letadlo funguje a proč se jedenáct kilometrů nad zemí můžete cítit bezpečně.

6. POZOR NA KÁVU

Nepijte kávu ani jiné nápoje s obsahem kofeinu. Zatímco ráno vám šálek kávy dodá energii, na palubě akorát tak zvětší váš strach. Vyvarujte se i alkoholu, který dehydratuje a raději pijte samotnou vodu ať doplníte tekutiny.

7. POSLOUCHEJTE MUZIKU

Pusťte si oblíbenou muziku, která vás zklidní. Když zavřete oči, možná dokonce zapomenete, že jste v letadle. Navíc neuslyšíte zvuky, které jsou úplně běžné, ale vás zbytečně vystraší.

8. RELAXUJTE

Vyzkoušejte meditaci nebo dechové cvičení. Dýchejte pomalu a zhluboka, snažte se soustředit jen na váš dech. Ostatní myšlenky nechte volně plynout, jakoby se vás netýkaly. Pokud se vám nedaří soustředit jen na dech, začněte jednotlivé nádechy a výdechy počítat.

Kategorie : Články

Něco o mně

Vladimír Pilný


Jsem nadšený cestovatel a dobrodruh, který se vydává za hranice a hledá nové zážitky. Moje vášeň pro cestování a objevování mě přivedla k psaní článků o cestování, zážitcích a akční dovolené. V mých článcích se můžete nechat inspirovat pro své další dovolené a objevování světa. S přesvědčením, že neexistuje lepší způsob, jak poznat svět, než cestováním, vám přinesu nejen cenné tipy a doporučení, ale také zajímavé příběhy a dobrodružné zážitky ze svých vlastních cest. Moje vášeň a zkušenosti z cestování se promítají do každého mého slova a díky tomu vás zavedu do neznámých, ale fascinujících koutů světa. Připojte se ke mně na cestě poznáváním a objevte se mnou nové cestovatelské horizonty.


Vladimír Pilný