Bezva portál
Hledání
Jak se vyvarovat Jet lagu

Jak se vyvarovat Jet lagu

  • 2. 4. 2024
  • 135x

Cestujete do vzdálené země? Pak to asi znáte: po příletu se vám točí hlava, usínáte vestoje, jste strašně vyčerpaní… Proč tomu tak je? Překonali jste rychle řadu časových pásem, a nyní na vás dosedl tzv. jet lag neboli pásmová nemoc. V průběhu letu totiž tělo dál pokračuje ve svém biorytmu, jako by byl den, přestože na druhé půlce zeměkoule je právě noc. Držte se našeho jetlagového desatera a překonáte cesty bez problémů.

1. JÍDLO

Nepřejídejte se ani při letu, ani před ním. Už tři dny před cestou jezte střídměji a dbejte zejména na doplnění vitamínů.

2. TEKUTINY

Dodržujte pitný režim, ideální jsou neslazené nealkoholické nápoje. Optimální množství je litr za dvě hodiny letu. Vyvarujte se alkoholických nápojů, které dehydratují a rychleji „stoupají do hlavy” než-li dole na zemi.

3. OBLEČENÍ

Na cestu letadlem si oblékněte pohodlný volný oděv, třeba i teplé ponožky. Stejně tak zvolte pohodlnou obuv. Můžete-li, boty si občas za letu sundejte, podpoříte tím prokrvení nohou.

4. NEMOC

Cestující by neměli létat při akutním zánětu nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo po operaci středního ucha. Cestu letadlem by měli zvážit i pacienti s čerstvými zlomeninami. Vzduch, který zůstal pod sádrou nebo plastickou fixací, se během stoupání letadla rozpíná a působí nemalé bolesti.

5. HODINKY

Už před vstupem do letadla si nařiďte hodinky a mobil na nový čas. V průběhu letu se podle něj začněte i chovat.

6. V SEDADLE

Snažte se při sezení nekřížit nohy, podpoříte tím správné držení těla a zlepší se krevní oběh. Ženy by se měly při letu vyhnout punčochám, které příliš těsně obepínají stehna.

7. PROTÁHNĚTE SE

Během letu si co nejčastěji protahujte končetiny, občas se projděte uličkou mezi sedadly. Klidně si i trochu zacvičte, rozproudí se tak krev.

8. SPÁNEK

Využijte masky na oči, špuntů do uší, nebo polštářku pod hlavu, zajistí vám spolehlivější usínání a klidný spánek. Vyvarujte se práškům na spaní, které dostávají tělo do téměř paralizoveného stavu. Máte tak minimální, či žádný přirozený pohyb a zvyšuje se riziko trombózy.

9. SPRCHA

V průběhu dálkových letů s přestupy se vám občas naskytne možnost osprchovat se. Neváhejte a určitě ji využijte, jelikož sprcha vás nejen osvěží, ale zároveň podpoří krevní oběh a práci svalů.

10. DEN PŘISTÁNÍ

Důležitý je den přistání. Probuďte se okolo sedmé hodiny ranní, bohatě se nasnídejte a pak už se snažte neusnout. Jakmile doletíte, jezte podle místního času a spát jděte až večer.

Kategorie : Články