Bezva portál
Hledání
Přidat firmu
Jak se vyvarovat mikrospánku

Jak se vyvarovat mikrospánku

Tři až patnáct sekund. Tak dlouho trvá mikrospánek, kdy buď usnete, nebo se probudíte. Zajímavé je, že většina nehod se stane až po probuzení. Člověk je zmatený, zpanikaří, strhne řízení a nabourá. Únava za volantem tak způsobí až šedesát tisíc nehod ročně! Přinášíme vám sedm tipů jak riziko mikrospánku snížit.

1. ODPOČIŇTE SI

Den před odjezdem si dopřejte pořádný, alespoň sedmihodinový spánek. Na cestu se vydejte odpočatí a plní energie. Pokud jste nemocní, unavení z práce nebo jinak vyčerpaní, cestu raději odložte.

2. JÍDLO A TEKUTINY

Před cestou se nepřejídejte, tělo pak vydává veškerou energii na trávení a vy budete ospalí. Na cestu si vezměte dostatečné množství tekutin, především vody.

3. CESTUJTE VE DNE

Statistiky hovoří jasně – nehody způsobené mikrospánkem se stávají hlavně v noci. Po celém dni, i když nebyl nijak náročný, jsme většinou unavení a náš biorytmus je zvyklý vypínat. Navíc soustředit se na jízdu ve tmě je mnohem víc vyčerpávající.

4. SPOLUJEZDEC

Jak zívání tak usínání je nakažlivé a unavený spolujezdec může nevědomky působit jako zaklínač hadů. Zato čilý a komunikativní spolujezdec se postará o to, že vám cesta bude rychleji ubíhat a navíc se zmenší riziko vaší nepozornosti.

5. PŘESTÁVKY

Delší cestu si v ideálním případě rozložte na více dní. Pokud musíte jet na „jeden zátah“, dodržujte alespoň pravidelné přestávky. Minimálně zastavujte každé dvě hodiny na 15 minut.

6. NOUZOVÉ ZASTÁVKY

Jakmile začnete být unavení, neriskujte a včas zastavte. Pokud musíte v cestě pokračovat, doplňte síly alespoň dvacetiminutovým šlofíkem a poté se na pár minut projděte a protáhněte na čerstvém vzduchu.

7. KOFEIN

Poslední možností ve chvílích nouze je nadopovat se kofeinem. Dejte si pořádnou kávu, kolu nebo zkuste energetický nápoj. Počítejte, že nápoje začnou působit až po dvaceti třiceti minutách. Ideální to ale samozřejmě není, protože kofein se vám v těle moc dlouho neudrží.

Kategorie : Články

Něco o mně

Vladimír Pilný


Jsem nadšený cestovatel a dobrodruh, který se vydává za hranice a hledá nové zážitky. Moje vášeň pro cestování a objevování mě přivedla k psaní článků o cestování, zážitcích a akční dovolené. V mých článcích se můžete nechat inspirovat pro své další dovolené a objevování světa. S přesvědčením, že neexistuje lepší způsob, jak poznat svět, než cestováním, vám přinesu nejen cenné tipy a doporučení, ale také zajímavé příběhy a dobrodružné zážitky ze svých vlastních cest. Moje vášeň a zkušenosti z cestování se promítají do každého mého slova a díky tomu vás zavedu do neznámých, ale fascinujících koutů světa. Připojte se ke mně na cestě poznáváním a objevte se mnou nové cestovatelské horizonty.


Vladimír Pilný