Jak se vyvarovat mikrospánku
- 2. 4. 2024
- 167x
Tři až patnáct sekund. Tak dlouho trvá mikrospánek, kdy buď usnete, nebo se probudíte. Zajímavé je, že většina nehod se stane až po probuzení. Člověk je zmatený, zpanikaří, strhne řízení a nabourá. Únava za volantem tak způsobí až šedesát tisíc nehod ročně! Přinášíme vám sedm tipů jak riziko mikrospánku snížit.
1. ODPOČIŇTE SI
Den před odjezdem si dopřejte pořádný, alespoň sedmihodinový spánek. Na cestu se vydejte odpočatí a plní energie. Pokud jste nemocní, unavení z práce nebo jinak vyčerpaní, cestu raději odložte.
2. JÍDLO A TEKUTINY
Před cestou se nepřejídejte, tělo pak vydává veškerou energii na trávení a vy budete ospalí. Na cestu si vezměte dostatečné množství tekutin, především vody.
3. CESTUJTE VE DNE
Statistiky hovoří jasně – nehody způsobené mikrospánkem se stávají hlavně v noci. Po celém dni, i když nebyl nijak náročný, jsme většinou unavení a náš biorytmus je zvyklý vypínat. Navíc soustředit se na jízdu ve tmě je mnohem víc vyčerpávající.
4. SPOLUJEZDEC
Jak zívání tak usínání je nakažlivé a unavený spolujezdec může nevědomky působit jako zaklínač hadů. Zato čilý a komunikativní spolujezdec se postará o to, že vám cesta bude rychleji ubíhat a navíc se zmenší riziko vaší nepozornosti.
5. PŘESTÁVKY
Delší cestu si v ideálním případě rozložte na více dní. Pokud musíte jet na „jeden zátah“, dodržujte alespoň pravidelné přestávky. Minimálně zastavujte každé dvě hodiny na 15 minut.
6. NOUZOVÉ ZASTÁVKY
Jakmile začnete být unavení, neriskujte a včas zastavte. Pokud musíte v cestě pokračovat, doplňte síly alespoň dvacetiminutovým šlofíkem a poté se na pár minut projděte a protáhněte na čerstvém vzduchu.
7. KOFEIN
Poslední možností ve chvílích nouze je nadopovat se kofeinem. Dejte si pořádnou kávu, kolu nebo zkuste energetický nápoj. Počítejte, že nápoje začnou působit až po dvaceti třiceti minutách. Ideální to ale samozřejmě není, protože kofein se vám v těle moc dlouho neudrží.