Tropické nemoci: Očkujte se!
- 2. 4. 2024
- 78x
Nádherné pláže, neprostupné džungle, divoké safari, ale také břišní tyfus, cholera a žlutá zimnice. Tropické nemoci mají zpravidla fatální následky, pokud se postižený nedostane včas k lékaři. Nejúčinnější prevencí je očkování. Přinášíme vám tedy informace o očkování, které by mělo předcházet cestám do exotických zemí.
BŘIŠNÍ TYFUS
- Nemoc bakteriálního původu je rozšířená zejména v teplých oblastech se špatnými hygienickými návyky. Nakazit se můžete ze stravy nebo kontaminované vody.
- Mezi základní symptomy patří vysoká horečka, bolesti hlavy, svalů a břicha, průjem a nechutenství. Nemocnému někdy vyskáčou na břiše růžové skvrny, některé případy končí krvácením do střeva či jeho perforací.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (jedna dávka na tři roky) a dodržování základních hygienických zásad. Pijte pouze balenou vodu a jezte jen tepelně upravené jídlo.
HEPATITIDA
- Zánětlivé onemocnění jater virového původu je rozšířené po celém světě. Nejznámějšími typy jsou hepatitida A a hepatitida B. Hepatitidě A se říká také nemoc špinavých rukou, hepatitida B je přenosná tělními tekutinami.
- Mezi základní symptomy patří nechutenství, bolesti svalů a kloubů, únava, tmavá moč, světlá stolice, žluté bělmo a žlutá kůže. Příznaky hepatitidy nápadně připomínají chřipku, někdy je proto obtížné nemoc rozpoznat.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (tři dávky na dvacet let) a dodržování základních hygienických zásad.
CHOLERA
- Nebezpečné průjmové onemocnění bakteriálního původu, které se přenáší kontaminovanou vodou, potravinami nebo stolicí či zvratky nemocného.
- Mezi základní symptomy patří křečovité bolesti břicha, zvracení a akutní průjem, který nezřídka vede k totálnímu vyčerpání organismu.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (dvě dávky na půl roku) a dodržování základních hygienických zásad. Pijte pouze balenou vodu a jezte jen tepelně upravené jídlo.
JAPONSKÁ ENCEFALITIDA
- Zánětlivé onemocnění mozku virového původu, jehož zdrojem jsou zpravidla ptáci, prasata nebo skot. Přenašečem nemoci je komár, nejvyšší riziko nákazy je v odlehlých zemědělských oblastech jižní a jihovýchodní Asie.
- Mezi základní symptomy patří horečka, bolesti hlavy a břicha, zvracení, křeče a porucha řeči. Japonská encefalitida má většinou fatální následky, končívá smrtí či doživotním neurologickým postižením.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (tři dávky na tři roky) a ochrana proti komárům. Používejte spreje proti komárům s vysokým obsahem DEETu, moskytiéru a po setmění noste dlouhé rukávy a nohavice.
MENINGOKOK
- Onemocnění bakteriálního původu, které je rozšířené po celém světě, útočí zejména na dospívající. Alarmující je vysoká úmrtnost, kterou má zpravidla na svědomí zánět mozkových blan, meningokoková sepse či toxický šok.
- Mezi základní symptomy patří vysoká horečka, světloplachost, bolest hlavy, ztuhlost šíje a poruchy vědomí. Příznaky nápadně připomínají chřipku, proto je někdy obtížné meningitidu rozpoznat. Stav nemocného se velmi rychle zhoršuje.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (jedna dávka na tři roky) a vyhýbání se faktorům, které zvyšují riziko nákazy – vyčerpání, prochladnutí, alkohol, pobyt v přeplněných místnostech a zakouřeném prostředí.
VZTEKLINA
- Infekční virové onemocnění, které napadá centrální nervový systém, přenáší kousnutím či škrábnutím divoce žijící zvířata. Vzteklinou vás mohou nakazit ale i domácí zvířata včetně psů a koček.
- Mezi základní symptomy patří brnění, svědění a bolest v místě rány, bolest hlavy, únava, nespavost a křeče. Kdo chce přežít, musí do čtyřiadvaceti hodin po kontaktu s nakaženým zvířetem vyhledat lékaře. A to i v případě, že je očkovaný.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (čtyři dávky na pět let) a vyhýbání se místům, kde by se nakažená zvířata mohla vyskytovat. Uvědomte si, že vyfotit lišku z bezprostřední blízkosti za ta rizika nestojí.
ŽLUTÁ ZIMNICE
- Velmi nebezpečné virové onemocnění, které přenášejí komáři. Nejvyšší riziko nákazy je v Africe a Jižní Americe.
- Mezi základní symptomy patří bolesti hlavy, zad a svalů, nevolnost, zvracení, žloutenka a vnitřní krvácení. Přibližně polovina nakažených cizinců boj s nemocí prohrává.
- Nejúčinnější prevencí je očkování (jedna dávka na deset let) a ochrana proti komárům. Používejte spreje proti komárům s vysokým obsahem DEETu, moskytiéru a po setmění noste dlouhé rukávy a nohavice.